Hala magazynowa

Hale magazynowe są jedną z coraz popularniejszych alternatyw na budynki stałe, które charakteryzują się o wiele większą ceną. Tego typu konstrukcje są tanie, szybkie w montażu, a jednocześnie trwałe, dzięki czemu idealnie nadają się do przechowywania różnego rodzaju materiałów lub produktów, jeśli pełnią rolę przechowalni. Przed budową hali magazynowej warto jednak pamiętać o kilku rzeczach, które pozwolą zarówno oszczędzić, jak i usprawnić funkcjonalność całego obiektu.

Budowa hali magazynowej z pozwoleniem lub bez

W zależności od tego, jaki jest Twój planowany czas użytkowania hali magazynowej, wyróżnia się:

  • hale sezonowe,
  • hale całoroczne.

Pierwszą grupę stanowią hale sezonowe, które można użytkować w jednym miejscu do 180 dni — nie wymaga się wtedy pozwolenia. Jedyne co należy zrobić to zgłosić budowę. W efekcie otrzymujesz znaczne przyspieszenie budowy hali, a co ważniejsze oszczędzasz sporo pieniędzy wykorzystując przestrzeń jedynie krótkookresowo.

Jeśli chodzi o hale całoroczne to ich użytkowanie przewiduje 365 dni w roku zwłaszcza gdy wykonane je z materiałów wysokiej jakości gwarantujących solidną trwałość. Warto również pamiętać, że użytkowanie obiektu w tym samym miejscu powyżej 180 dni wymaga pozwolenia na budowę. Cała procedura wygląda niemal identycznie jak przy klasycznej inwestycji budowlanej, z tą różnicą, że jej cena jest znacznie wyższa niż tego typu hali magazynowej. O pozwolenie na budowę może wystąpić firma lub osoba posiadająca prawo do dysponowania nieruchomością.

Jak wygląda specyfika hali magazynowej?

Pomimo że hale magazynowe mogą się wydawać jednym podtypem hal, to ich poszczególne rodzaje mocno się między sobą różnią. W zależności od tego co przewiduje projekt, należy dopasować specyfikę hali, która zakłada wiele czynników, na przykład takich jak typ materiałów, jaki będzie tam składowany, ich przeznaczenie, a nawet maksymalna ilość osób przebywających na hali. Opierając się na tych parametrach, można określić jakie ilości materiału będą przechowywane na hali magazynowej, a także zastosować ewentualne dodatkowe rozwiązania, na przykład ocieplenie ścian.

Oprócz powyższych czynników dużą rolę gra również gabaryt przechowywanych produktów, ich wrażliwość na wilgoć lub zmiany temperatury. Zgodnie z różnorodnymi oczekiwaniami klientów należy znaleźć optymalne rozwiązanie, które łączy w sobie zarówno zalety funkcjonalne, jak i estetyczne. Przed każdą budową hali magazynowej warto skorzystać z usług profesjonalnego projektanta i mieć na uwadze doradztwo, mogące znacznie obniżyć koszty całego przedsięwzięcia.

Na co szczególnie zwrócić uwagę podczas budowy hali magazynowej?

Budowa hal magazynowych wymaga przede wszystkim dobrej organizacji, a co za tym idzie podzielenia całej pracy na kilka etapów. Pierwszym z nich jest projektowanie, produkcja, a na samym końcu montaż. Łatwo można zauważyć, że projekt jest najbardziej wymagających elementem, ponieważ to właśnie tam ustalane są szczegóły takie jak wygląd obiektu, a nawet jego parametry techniczne. Ponadto zależnie od tego, jaki typ hali magazynowej wybierzesz, zmienia się całkowita cena realizacji.

Na szczególną uwagę zasługuje odpowiednie przygotowanie placu budowy — powinien być dobrze zabezpieczony, a wykorzystywane materiały poprawnie przechowywane. Ponadto cała inwestycja musi znajdować się pod zarządzaniem kierownika budowy.

Jaki typ hali magazynowej wybrać?

Jeżeli Twoim celem jest wykonanie hali sezonowej, to najlepszym wyjściem są hale aluminiowe. Charakteryzują się lekką i trwałą konstrukcją, którą można dodatkowo wzbogacić podczas montażu. Za to do hal magazynowych całorocznych doskonale sprawdzają się materiały stalowe, mające o wiele większą wytrzymałość na obciążenia. Dodatkowo można je stosować nawet w trudnych warunkach atmosferycznych, takich jak opady śniegu lub przymrozki.

Jakie dobrać poszycie hali magazynowej?

Dobór odpowiedniego poszycia hali magazynowej to niezwykle ważna decyzja. Jeżeli nie masz pewności, które rozwiązanie sprawdzi się w Twoim projekcie najlepiej, warto skonsultować to z naszymi doradcami. Generalnie tryb poszycia dopasowuje się do przeznaczenia obiektu, a także typu materiałów, które będą tam przechowywane. Warto zwrócić uwagę również na to, jakich warunków na przykład termicznych wymagają owe materiały.

Hale magazynowe z przeznaczeniem sezonowym można wyposażyć w lekkie i tanie poszycie plandekowe. Jeżeli jednak zależy Ci na bezpiecznej ochronie wrażliwych na warunki atmosferyczne produktów, warto wybrać lepsze poszycie — świetnie sprawdzi się to z blachy trapezowej, o zwiększonej wytrzymałości na tego typu sytuacje. W przypadku zastosowania płyty warstwowej jako poszycia możesz mieć pewność, że gwarantuje ona doskonałą izolację termiczną.