W przypadku hal namiotowych dopasowanie idealnego ogrzewania i izolacji zależy przede wszystkim od przeznaczenia obiektu. Warto wziąć pod uwagę wiele czynników, takich jak na przykład obecność pracowników na hali, co wymaga dobrych warunków temperaturowych zwłaszcza w sezonie grzewczym. Najatrakcyjniejszym sposobem jest jednak sprawne połączenie ogrzewania hali namiotowej, tak aby generowała jak najmniejsze nakłady środków.
Rodzaj hali namiotowej a ocieplenie
Różnorodne zastosowanie hal namiotowych pozwala uzyskać solidną alternatywę tradycyjnych budowlanych obiektów. Jeżeli chodzi o hale namiotowe sezonowe — stawiamy na przykład jako namioty imprezowe, użytkowane są głównie w okresie wiosennym i letnim. Dzięki temu nie wymagają mocnej izolacji i intensywnego ogrzewania. Zwykle stosuje się materiał PCV do poszycia ścian, co w zupełności wystarczy do ochrony przed wiatrem i opadami. Dodatkowe ogrzewanie za to można zapewnić przy pomocy przenośnym nagrzewnic elektrycznych, olejowych lub gazowych.
Wysoką gwarancję jakości zapewnia stosowanie płyty warstwowej „sandwich” o grubości rdzenia 60 mm. Solidne parametry techniczne sprawiają, że tego typu poszycie ściany zwiększa termoizolacyjność obiektu. Jako element kompatybilny dla tego typu płyty warstwowej z rdzeniem 60 mm warto wyróżnić również materiał PCV firmy Sattler.
Nagrzewnice do hal namiotowych
Ze względu na surowiec, jaki wykorzystuje się do nagrzewnic, na rynku znaleźć można wiele ich typów — wyróżnia się przede wszystkim nagrzewnice olejowe, gazowe, elektryczne, a także węglowe. Nagrzewnice olejowe są prawdopodobnie najdroższym typem, lecz jednocześnie oferują doskonałą wydajność paliwa względem efektywności grzania. Modele gazowe wymagają odpowiedniej wentylacji i płynnego odprowadzania ciepła. Jeśli chodzi o nagrzewnice elektryczne, to oferują atrakcyjną cenę, wiążącą się jednak z mniejszą wydajnością.
Czy warto wybrać nagrzewnice?
To, co łączy wszystkie nagrzewnice, to identyczny sposób działania — przez tunele wykonane z PCV zostaje wtłaczane gorące powietrze do wnętrza hali. W zależności od tego, jaka jest wielkość hali namiotowej, zaleca się dobór ogrzewania — do większych obiektów wydajniejsze będą nagrzewnice elektryczne lub promienniki ciepła. Wybierając ogrzewanie gazowe lub olejowe, należy pamiętać o odprowadzaniu spalin przy pomocy na przykład instalacji kominowej z wyciągiem.
W przestrzeni wystarczy raptem kilkanaście minut, aby osiągnąć założoną temperaturę przy pomocy nagrzewnic. Warto jednak zwrócić uwagę, że nagrzewnice węglowe i olejowe są mniej ekologiczny wyborem w porównaniu do nagrzewnic gazowych lub elektrycznych. Aby zoptymalizować koszt ogrzewania hali namiotowej, należy przed montażem zwrócić szczególną uwagę na rozmieszczenie nagrzewnic — dobrze zorganizowany projekt sprawi, że właściciel znacznie oszczędzi energię cieplną.
Promienniki cieplne hal namiotowych
Do ogrzewania hali namiotowej przy pomocy promienników cieplnych wykorzystuje się mechanizm zmiany energii elektrycznej na energię cieplną przez urządzenie grzewcze. W porównaniu do nagrzewnic podgrzewaniu nie ulega powietrze — cały efekt polega na emisji promieni w paśmie podczerwieni. W efekcie na początku zostają ogrzane ściany hali, a następnie emitowane ciepło rozchodzi się na pozostałą przestrzeń.
Promienniki cieplne są skutecznym sposobem, aby zminimalizować straty ciepła, które mogą być obecne w przypadku ogrzewania całej przestrzeni innymi sposobami. Szczególnie dużą popularnością cieszą się w halach namiotowych przeznaczonych do produkcji rolniczej, hodowli zwierząt lub przechowywania produktów o specjalnych wymaganiach temperaturowych. Bez względu na to, jaka jest powierzchnia hali użytkowej, promienniki cieplne pomagają uzyskać jedną z najlepszych wydajności w kwestii ogrzewania.
Ogrzewanie hal wymagających pozwolenia na budowę
W przypadku hal całorocznych, czyli takich, które wymagają pozwolenia na budowę, należy wybrać optymalną izolację termiczną. Stabilne i wytrzymałe konstrukcje dostosowane są do trudnych warunków atmosferycznych, takich jak na przykład śnieg, wiatr i mróz. Ponadto zakładają wysoką wytrzymałość na lokalne obciążenia. Do izolacji termicznej stosuje się ściany z płyty warstwowej z rdzeniem pianki poliuretanowej o grubości od 60 mm do nawet 120 mm.
Dopasowana izolacja termiczna dachu
Aby zapewnić hali namiotowej solidną izolację termiczną, warto wziąć pod uwagę konstrukcję ocieplanego dachu. W tym przypadku zalecane są płyty warstwowe dachowe PW PUR, których powierzchnia jest obustronnie ocynkowana, a także zabezpieczona powłoką ochronną zgodnie z wymaganiami norm. Ponadto odporność ogniowa dachu i jej płyty określona jest klasyfikacją typu Broof (t1). W zależności od potrzeb inwestora do wyboru jest rdzeń o grubości 60 mm, 80 mm, 120 mm lub 160mm
Izolacja termiczna ścian
Do skutecznej izolacji termicznej ściany wykorzystuje się płyty warstwowe ścienne PW PUR. Ich wierzchnia warstwa wykonana została z odpornej na korozję blachy stalowej, której grubości wynosi od 0,4 do 0,6 mm. Ponadto całość jest obustronnie ocynkowana oraz powleczona organiczną warstwą ochronną zgodnie z normami. Również w tym przypadku mamy do czynienia z rdzeniem o grubości 60 mm, 80 mm lub 120 mm.
Zarówno w izolacji termicznej dachu, jak i ścian obiekt uzyskuje współczynnik przenikania ciepła Uc [W / m2K] na poziomie od 0,35 do 0,18. W obu przypadkach rdzeń izolacyjny składa się ze sztywnej pianki o gęstości 40 kg/m3 z zamkniętymi komórkami. Pianka ta wykonana jest z PUR, czyli poliuretanu oraz PIR — poliizocyjanuratu. W płytach warstwowych ściennych klient ma opcję wyboru struktury rowkowej lub mikroliniowej blachy stalowej.
Jakie czynniki wpływają na koszty ogrzewania hali namiotowej?
Przed zakupem hali namiotowej wraz z systemem grzewczym warto zorientować się, jakie są realne koszty ogrzewania całej przestrzeni. Wyróżnić można nawet kilkanaście czynników, które tworzą całkowitą cenę. Wiele zależy głównie od systemu ogrzewającego, jaki wybiera inwestor, a także ilości urządzeń grzewczych znajdujących się na hali. Aby odpowiednio te standardy dopasować, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim wielkość hali, ale także jej typ.
Oprócz tego na koszt ogrzewania hali wpływają nawet materiały, których użyto do budowy. Ich jakość decyduje o tym, z jakimi stratami ciepła należy się liczyć, ale także wskazują, w jakich temperaturach powinny być użytkowane. Przykładem jest różnica w ogrzewaniu hali magazynowej, a hali rolniczej z żywym inwentarzem. To przede wszystkim od racjonalnego rozplanowania nagrzewnic lub promienników zależy wydajność ogrzewania. Łatwo zauważyć, że nie ma prostych wskazówek, które odpowiedzą na to, jaki system ogrzewania sprawdzi się, jeśli chodzi o hale namiotowe.