Hale znajdują swoje zastosowanie zarówno w przemyśle, jak i rolnictwie. Bardzo często są one również wykorzystywane jako przestrzenie magazynowe. Obecnie takie konstrukcje mogą powstawać z wykorzystaniem dowolnych materiałów. Który typ hali sprawdzi się lepiej – murowana czy z płyty warstwowej? Kiedy warto zastosować konkretne rozwiązanie?
Warunki terenowe a wybór hali
Wybór odpowiedniego typu hali zależy nie tylko od potrzeb danego inwestora. Bardzo często na taką decyzję wpływają również warunki występujące na danym terenie. Na trudnych obszarach niekiedy nie ma możliwości postawienia murowanej konstrukcji i jedyną opcją stają się warianty z płyty warstwowej. Do wybudowania konkretnego obiektu konieczne jest również zdobycie odpowiednich pozwoleń, co niekiedy może wiązać się z licznymi komplikacjami.
Niezbędne pozwolenia
Zdobywanie kolejnych pozwoleń to bardzo żmudny proces, który często wydłuża się w nieskończoność. Zarówno hale stalowe, jak i murowane wymagają złożenia wniosków o konkretne zezwolenia. W przypadku tego pierwszego typu formalności jest jednak znacznie mniej.
Osoby, którym zależy na czasie, bardzo często decydują się na wybór hal z płyty warstwowej. Takie konstrukcje powstają szybciej, a przed rozpoczęciem ich budowy nie trzeba załatwiać zbyt wielu pozwoleń. Jest to ogromne ułatwienie wykorzystywane niezależnie od działalności danej firmy.
Czas realizacji poszczególnych typów hal
Hale stalowe tworzy się znacznie szybciej niż ich murowane odpowiedniki. Powstają one bowiem z gotowych modułów, dlatego nie wymagają budowania cegła po cegle. Niewielkie hale z płyty warstwowej można postawić już w ciągu kilku tygodni, dlatego takie rozwiązanie sprawdzi się doskonale w przypadku osób, którym zależy na czasie. Dla porównania, hale murowane buduje się zwykle co najmniej kilka miesięcy. Z czego to wynika?
Hale murowane najczęściej buduje się z klasycznych pustaków, co wymaga powolnego łączenia poszczególnych elementów i angażowania dużej liczby pracowników. W przypadku typu z płyty warstwowej cały proces przebiega znacznie szybciej i wiąże się z koniecznością zatrudnienia zaledwie kilku montażystów. Hale murowane są również bardziej wymagające, jeśli chodzi o warunki atmosferyczne. Takie konstrukcje da się stworzyć jedynie podczas odpowiedniej pogody, co stanowi problem dla osób, którym zależy na czasie.
Która hala jest bardziej funkcjonalna – stalowa czy murowana?
Na ogół w halach murowanych można zastosować bardziej wymyślne rozwiązania, ponieważ cała konstrukcja nie powstaje z gotowych modułów. W takiej przestrzeni jest również łatwiej utrzymać stałą temperaturę, co w niektórych branżach ma ogromne znaczenie. Wraz z rosnącą popularnością producenci hal stalowych zaczęli jednak stawiać na rozwiązania, które umożliwiają zwiększenie funkcjonalności konstrukcji z płyt warstwowych. Obecnie w takich budynkach można umieścić klimatyzację i ogrzewanie.
W halach stalowych da się również stworzyć pomieszczenia o niestandardowych warunkach, takie jak na przykład chłodnie. We wnętrzu podobnych konstrukcji można umieścić skomplikowane maszyny, a sam obiekt nie musi przyjmować formy zwykłego prostopadłościanu. Obecnie stosuje się rozwiązania, które pozwalają na uzyskanie dowolnego kształtu hali z płyty warstwowej, pomimo faktu, że jest ona tworzona z użyciem gotowych komponentów.
Trwałość hal stalowych i murowanych
Osoby zastanawiające się nad wyborem konkretnego typu hali bardzo często zwracają uwagę również na jej trwałość. Współczesne konstrukcje tego typu nie odbiegają od siebie pod względem tego parametru. Oba warianty pozwalają na swobodne wykorzystywanie bez konieczności przeprowadzania częstych remontów. Jest to bardzo istotne w przypadku prężnie działających przedsiębiorstw, w których nawet kilkudniowy przestój mógłby skutkować poważnymi stratami finansowymi.
Na wybór danego typu hali największy wpływ mają zatem takie czynniki, jak:
- czas realizacji,
- liczba wymaganych pozwoleń,
- warunki terenowe,
- cena.
Hale z płyt warstwowych są zwykle tańsze niż te murowane, co dla wielu przedsiębiorców ma ogromne znaczenie.