Świadczymy kompleksowe usługi, przez co zamówienie u nas hali namiotowej skutkuje postawieniem gotowego obiektu we wskazanym miejscu, bez konieczności udziału innych podmiotów. Jednak w większości sytuacji niezbędne jest odpowiednie przygotowanie do postawienia hali namiotowej. Na czym powinno polegać?
Lokalizacja hali namiotowej
Przed decyzją o zakupie konkretnej hali namiotowej niezbędne jest znalezienie właściwej lokalizacji. Nie wystarczy jednak wykupić lub wynająć terenu i postawić tam gotowego obiektu. Zalecamy, aby wcześniej sprawdzić, czy postawienie hali namiotowej w wybranym miejscu na pewno jest dobrym pomysłem.
Pierwszą kwestią jest zwymiarowanie danego obszaru. Czy teren jest wystarczająco duży? Warto pamiętać, aby teren był nieco większy od hali namiotowej, bez względu na to, do czego ma posłużyć konstrukcja. W przeciwnym razie użytkowanie hali może być utrudnione i wygenerować wiele problemów. Koniecznością jest również sprawdzenie sąsiednich terenów. Do kogo należą i czy na pewno postawienie hali namiotowej nie będzie przeszkadzało właścicielom terenów przylegających?
Czy potrzebne jest pozwolenie na budowę hali namiotowej?
Na pytanie, czy pozwolenie na budowę w przypadku hali namiotowej jest konieczne nie da się odpowiedzieć jednym słowem. Wszystko zależy od tego, na jak długo obiekt ma stanąć w danym miejscu. W przypadku hal stawianych okresowo, zwykle pozwolenie nie jest potrzebne. Mowa o sytuacji, gdy hala nie będzie znajdowała się w danym miejscu dłużej niż 180 dni. Niemniej jednak nawet postawienie tymczasowej hali namiotowej powinno zostać zgłoszone odpowiedniemu organowi administracyjnemu. Jeśli planem inwestora jest dłuższe użytkowanie hali, niezbędne będzie uzyskanie pozwolenia na budowę.
Należy w tym miejscu zaznaczyć, że przeniesienie hali w inne miejsce po upływie 180 dni, i dalsze jej użytkowanie w innej lokalizacji, nie wymagają uzyskania pozwolenia na budowę. Niemniej jednak wymaga to demontażu konstrukcji. W naszej ofercie znajdują się nowoczesne hale modułowe, których demontaż i ponowny montaż to stosunkowo szybkie procesy. Niewątpliwie jest to pewna niedogodność dla inwestora.
Jak uzyskać pozwolenie na budowę?
Uzyskanie pozwolenia na budowę to proces, który wymaga nieco czasu. Tym samym, jeśli chcesz postawić halę natychmiast, posiadając pozwolenie przed rozpoczęciem budowy, niestety nie będzie to możliwe. Można jednak przystąpić do postawienia hali namiotowej tymczasowej i dopiero później starać się o pozwolenie. Jednak jest to nieco ryzykowne, gdyż w przypadku nieuzyskania pozwolenia trzeba będzie zdemontować konstrukcję.
W celu postawienia hali namiotowej na stałe należy dostarczyć projekt budowy do odpowiedniego organu administracyjnego. Nasi klienci nie muszą się tym przejmować, ponieważ przygotowywaniem projektów zajmuje się nasz zespół. Wraz z projektem należy również złożyć odpowiedni wniosek oraz pozostałą dokumentację. Później zostaje już tylko czekać na uzyskanie pozwolenia na budowę, a w dalszej kolejności, pozwolenia na użytkowanie obiektu. Więcej informacji na temat danej procedury uzyskasz pod tym adresem – https://www.fourtech.pl/pl/hale-namiotowe-stalowe/pozwolenia-na-budowe/.
Jak przygotować glebę pod halę namiotową?
Formalności to jedna kwestia, natomiast drugą jest odpowiednie przygotowanie gleby pod halę namiotową. Po pierwsze teren powinien zostać wypoziomowany. Nierówności mogą uniemożliwić postawienie hali namiotowej. W następnej kolejności wykonuje się utwardzenie gleby. Wtedy można przejść do stawiania fundamentów konstrukcji. W wielu przypadkach jest to konieczne. Jednak nasza firma oferuje nowoczesne hale, które na odpowiednim terenie nie wymagają wylewania fundamentów.
Mowa o kotwiczonych halach namiotowych. Przytwierdzamy je bezpośrednio do betonu, co gwarantuje całkowitą stabilność konstrukcji. Jest to procedura spełniająca wszystkie wymogi prawne. Warunkiem rezygnacji z fundamentów jest podłoże z wykonane wylewki betonowej.