Dynamika niektórych branż sprawia, że ważne decyzje muszą być podejmowane z dnia na dzień – dotyczy to także przedsiębiorstw produkcyjnych i magazynowych. W związku z tym decyzja o postawieniu nowej hali może zostać bardzo szybko wdrożona. Czasem lepszym rozwiązaniem jest przejście od razu do gotowego budynku. W innych sytuacjach lepiej jednak chwilę poczekać i postawić obiekt idealnie dopasowany do naszych potrzeb. Nowoczesne techniki konstrukcyjne ograniczają czas prac do minimum. Pozostaje kwestia załatwienia spraw urzędowych. Czy może powstać hala bez pozwolenia?
Czym jest hala stalowa?
Hale stalowe to obiekty, które dzięki swojej solidnej konstrukcji i zastosowaniu wysokiej jakości materiałów pozwalają w stosunkowo krótkim czasie oraz przy odpowiednio niższych kosztach postawić obiekt, który nie będzie ustępował budynkom murowanym. Ich konkurencją na tym polu mogą być hale aluminiowe, jednakże ze względu na swoją lżejszą konstrukcję wykorzystywane są one zazwyczaj podczas imprez masowych. Hale stalowe, szczególnie te odpowiednio ocieplone, mogą być stosowane niezależnie od warunków atmosferycznych w dowolnej porze roku. Mogą stanowić zarówno całoroczne, jak i sezonowe źródło dodatkowej przestrzeni. Nie powinno więc dziwić, że tego typu konstrukcje są niezwykle popularne wśród przedsiębiorców. Chociaż często stosowane są jako pomieszczenia stałe, hale stalowe w świetle przepisów prawa budowlanego stanowią obiekty tymczasowe, a nie budynki. Decydują o tym następujące ich cechy:
- przeznaczenie do czasowego użytkowania,
- niestałe związanie z gruntem,
- możliwość przeniesienia w inne miejsce lub rozebrania.
Wszystkie z nich można zaliczyć właściwie jako same plusy hal stalowych. Ich stawianie wiąże się jednak z pewnymi ograniczeniami.
Hala stalowa bez pozwolenia – czy jest jakiś haczyk?
Postawienie obiektu stalowego, nawet ocieplonego, niekoniecznie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę. Stwierdzenie jednak, że hala z płyty warstwowej bez pozwolenia jest możliwa do postawienia, jest prawdą w ograniczonym zakresie. Wszystko uzależnione jest od tego, jak długo obiekt ma stać w jednym miejscu. Jeśli halę mamy zamiar wykorzystywać tylko przez jeden sezon (a więc, wedle przepisów, umowne 180 dni), na jej postawienie nie potrzebujemy pozwolenia na budowę, a wystarczy jedynie zgłoszenie. Dokonujemy go we właściwym Urzędzie Miasta lub w Starostwie Powiatowym.
Sezonowa a całoroczna
Jeśli postawiona przez nas hala stalowa bez pozwolenia spełnia swoje zadanie i chcielibyśmy z niej korzystać dłużej niż sześć miesięcy, możemy tego dokonać na dwa sposoby. Pierwszy z nich jest raczej przeznaczony dla właścicieli mniejszych hal, w szczególności o konstrukcji aluminiowej. Wystarczy przed upływem 180 dni przenieść halę w inne miejsce. W niektórych przypadkach może wystarczyć nawet kilka centymetrów. Ten sposób należy jednak traktować jako ciekawostkę, którą zainteresować się mogą współcześni Drzymałowie. Drugi sposób pozwala na zalegalizowanie stałej hali bez uciekania się do nie zawsze możliwych i skutecznych zabiegów. Przed upływem terminu 180 dni wystarczy wystąpić do urzędu z wnioskiem o uzyskanie pozwolenia na budowę. Ten krok pozwala nam na zaniechanie demontażu hali aż do uzyskania decyzji administracyjnej. Kiedy otrzymamy stosowne pozwolenie, konieczne jest jednak dostarczenie do urzędu wszelkich wymaganych dokumentów pozwalających na legalizację naszej konstrukcji.
Hala stalowa – czy to się opłaca?
Podstawowe cechy hal stalowych sprawiają, że są one doskonałym wyborem dla każdego przedsiębiorcy, który planuje rozwój biznesu w najbliższym czasie. Przede wszystkim są one stosunkowo tanie w budowie, ich konstrukcje można w prosty sposób dostosować do swoich potrzeb, a ich wytrzymałość i stabilność nie ustępuje znacznie droższym obiektom murowanym. Co więcej, ich budowa zajmuje znacznie mniej czasu i angażuje mniejsze zasoby, zarówno jeśli chodzi o ludzi, jak i sprzęt. Jeśli więc planujemy rozwój biznesu lub choćby tylko sezonowe powiększenie produkcji, hale stalowe lub aluminiowe są świetnym rozwiązaniem – szczególnie jeśli nie potrzebujemy pozwolenia na ich budowę.