Budynek gospodarczy to bardzo przydatne pomieszczenie, które może pełnić wiele rozmaitych funkcji. Czy jego postawienie zawsze wiąże się z koniecznością uzyskania pozwolenia na budowę? Na szczęście okazuje się, że nie. W niektórych przypadkach możliwa jest budowa budynku gospodarczego bez zbędnych formalności, nawet bez zgłoszenia budowy, co znacząco przyspiesza całą procedurę. Dowiedz się, kiedy nie musisz wnioskować o wydanie tego dokumentu.
Czym jest budynek gospodarczy?
Musisz wiedzieć, czym w ogóle w świetle przepisów prawa jest budynek gospodarczy. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2022 roku w sprawie warunków technicznych, którym muszą odpowiadać budynki oraz ich usytuowania, za tego rodzaju obiekt uznaje się konstrukcję przeznaczoną do niezawodowego wykonywania prac warsztatowych oraz przechowywania różnego rodzaju przedmiotów. Składuje się w nim przede wszystkim:
- materiały,
- narzędzia,
- sprzęt,
- płody rolne służące mieszkańcom budynku mieszkalnego lub budynku zamieszkania zbiorowego, oraz budynku rekreacji indywidualnej.
Budynek gospodarczy może także służyć jako miejsce do przechowywania środków związanych z produkcją rolną.
Budynek gospodarczy bez pozwolenia na budowę — kiedy można go wybudować?
Duże zmiany w tym zakresie pozwolenia na budowę weszły w życie 3 czerwca 2023 roku. Ustawa z 9 maja 2023 roku o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa, a także ustawa Prawo budowlane i ustawy o transporcie kolejowym jasno wskazują na to, że jednokondygnacyjne budynki gospodarcze związane z produkcją rolną, o powierzchni zabudowy do 150 m², są zwolnione z wymogu uzyskania pozwolenia na budowę oraz konieczności zgłoszenia budowy. Wyłączenie dotyczy konstrukcji, których obszar oddziaływania mieści się w ramach istniejącej działki siedliskowej. Bardzo ważne jest także zachowanie odpowiednich rozmiarów budynku gospodarczego. Nie może mieć on więcej niż 6 m rozpiętości oraz 7 m wysokości.
Budowa budynku gospodarczego bez konieczności uzyskania pozwolenia ani zgłoszenia budowy jest możliwa przez każdego właściciela działki. Wspomniane akty prawne nie określają bowiem, że z takiego przywileju mogą skorzystać jedynie rolnicy. Należy jednak pamiętać, że taki budynek musi być związany z produkcją rolną. W przeciwnym razie właściciel działki, na której powstała konstrukcja bez stosownego pozwolenia na budowę, zostanie ukarany, a obiekt może być zburzony.
Większy budynek gospodarczy bez pozwolenia — czy można go postawić?
Nowelizacja przepisów prawa dopuszcza także możliwość postawienia budynku gospodarczego o powierzchni zabudowy do 300 m² oraz rozpiętości konstrukcji nie większej niż 7 m, wyłącznie na zgłoszenie. Oznacza to, że można postawić taki obiekt związany z produkcją rolną bez konieczności uzyskania pozwolenia na budowę.
Wprowadzone zmiany sprawiają, że budynki gospodarcze związane z produkcją rolną mogą powstawać szybciej. Dzięki temu, że ich budowa nie wymaga spełniania wielu formalności, a wszystko trwa zdecydowanie krócej. Co ważne, przepisy prawa nie określają, z jakich materiałów ma być wykonany taki budynek gospodarczy. Jeśli szukasz alternatywy dla tradycyjnych obiektów murowanych, sprawdź ofertę firmy Fourtech.
W każdym przypadku, gdy jest konieczność zgłoszenia budowy budynku gospodarczego, nie trzeba już dołączać do wniosku projektu budowlanego. Zamiast niego trzeba przekazać dokumentację techniczną. Jej zakres zależy od wielu czynników, m.in. od stopnia skomplikowania robót budowlanych oraz specyfiki obiektu.
Budynki gospodarcze a ich minimalna odległość od granic działki
Niezależnie od powierzchni zabudowy budynek gospodarczy musi znajdować się w odpowiedniej odległości od granicy działki. Przepisy jasno określają, że taki obiekt musi być położony co najmniej:
- 4 m — jeśli jest zwrócony w stronę sąsiedniej nieruchomości ścianą z oknami lub drzwiami,
- 3 m — jeśli jest zwrócony w stronę sąsiedniej nieruchomości ścianą bez okien i drzwi.
Zanim rozpoczniesz budowę budynku gospodarczego, dokładnie sprawdź aktualne wytyczne w zakresie odległości od innych działek oraz rozpiętości konstrukcji, co pomoże Ci uniknąć problemów.
Budynek gospodarczy bez pozwolenia a samowola budowlana — o tym musisz pamiętać
Jeśli budynek gospodarczy będzie miał więcej niż 300 m² powierzchni zabudowy, to musisz złożyć wniosek o wydanie pozwolenia na budowę. Proces uzyskiwania tego dokumentu jest taki sam, jak w przypadku domu jednorodzinnego. Wszelkie prace można rozpocząć dopiero po otrzymaniu pozwolenia. Pamiętaj, że budowa budynku, który wymaga pozwolenia lub zgłoszenia bez wywiązania się z tego obowiązku, jest samowolą budowlaną.
Co grozi za takie działanie? Przede wszystkim właściciel działki musi uiścić opłatę legalizacyjną lub rozebrać budynek. Za samowolę grożą także kary finansowe, a w niektórych przypadkach nawet kara pozbawienia lub ograniczenia wolności.
Aby uniknąć problemów z prawem, przed rozpoczęciem budowy sprawdź, czy budynek, który zamierzasz postawić, spełnia wymagania. Dobrym rozwiązaniem jest także wybór gotowych konstrukcji. Duży ich wybór znajdziesz w ofercie Fourtech.