Tradycyjne magazyny murowane coraz częściej wypierane są przez zyskujące popularność hale magazynowe. Nowoczesne oraz funkcjonalne hale magazynowe można dowolnie dopasować do potrzeb naszego biznesu. W zależności od charakteru branży oraz specyfiki pracy w firmie, hale magazynowe mogą być wykorzystane na wiele rozmaitych sposobów.
Budowa hal magazynowych to rozwiązanie, które szczególnie upodobali sobie przedsiębiorcy. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że czas budowy hali magazynowej jest niezwykle szybki. Ponadto, koszt budowy jest znacznie niższy niż w przypadku tradycyjnej hali. Daje to zatem, już na samym początku, możliwość do zaoszczędzenia. Za halami magazynowymi przemawia także ich solidna i trwała konstrukcja oraz niemalże nieograniczone możliwości rozbudowy.
Najwięcej osób kojarzy hala magazynowe tylko i wyłącznie z miejscem do przechowywania towarów. Owszem jest to istotny, jednak nie jedyny sposób w jaki można wykorzystać taki obiekt. Coraz więcej przedsiębiorstw korzysta z możliwości rozbudowy hali, dobudowując do niej dodatkowe elementy w postaci przestrzeni socjalnych czy powierzchni biurowych. Dzięki temu, hale magazynowe nie służą już wyłącznie pracownikom magazynu, lecz całej firmie i wszystkim jej pracownikom.
Aktualnie, wiodący producenci hal magazynowych na rynku są w stanie zaoferować klientowi rozwiązania, które zapewnią optymalny sposób wykorzystania hali.
Hala magazynowa – doskonała przestrzeń do przechowywania towaru
Całoroczne namioty magazynowe są odporne na każde warunki atmosferyczne dzięki czemu mogą być używane bez względu na porę roku. Hale magazynowe świetnie sprawdzają się w branży budowlanej, nie tylko do przechowywania materiałów, ale także maszyn. Ściany z wytrzymałego materiału chronią wnętrze zarówno przed wilgocią i deszczem jak i wiatrem oraz niską temperaturą. Zastosowanie termoizolacji oraz dodatkowych parametrów technicznych wyeliminuje problem nieodwracalnych uszkodzeń materiału oraz zmniejszy ryzyko kradzieży.
Dodatkową zaletą jest pełna mobilność namiotu magazynowego. W przypadku, gdy dane przedsiębiorstwo musi zmienić lokalizację, halę namiotową można w dowolnym momencie zdemontować i postawić w innym miejscu.
Rozwijające się przedsiębiorstwo znajdzie wiele atutów hal magazynowych. Uniwersalność tego obiektu pozwala na dowolne dostosowanie go do aktualnych potrzeb firmy. Halę magazynową można na przykład rozbudować o dodatkowe segmenty: bramy, podjazdy, łączniki czy doki załadunkowe. Można także wydzielić w nich funkcjonalne strefy, na przykład garaż bądź pomieszczenia biurowe.
Hale produkcyjne
W hali magazynowej może także odbywać się produkcja. W odpowiednio wysokiej hali zmieszczą się nawet największe urządzenia produkcyjne. Zachowane zostaną także względy bezpieczeństwa, czyli wydzielenie stref dla osób poruszających się pieszo, wydzielenie dróg dla pojazdów transportujących towar oraz ustawienie regałów do tymczasowego składowania części lub kompletnych towarów.
Hala produkcyjno-magazynowa może mieć charakter sezonowy lub całoroczny. Profesjonalny producent z pewnością zaproponuje rozwiązania, które będą spełniały potrzeby danego przedsiębiorstwa oraz wymogów związanych z bezpieczeństwem i higieną pracy.
Przemysł spożywczy w hali magazynowej
Produkcja, pakowanie oraz przechowywanie żywności wymagają spełnienia najwyższych standardów bezpieczeństwa procesu technologicznego. Producenci hal są obecnie w stanie zaoferować budowę oraz wykończenie hal stalowych z materiałów dopuszczonych do kontaktu z żywnością, odpornych na korozję, oraz takich, które łatwo utrzymać w czystości. Jest to szczególnie istotne dla takich miejsc w hali jak sortownia oraz przetwórnia owoców i warzyw.
Niska temperatura wymagana do przechowywania żywności i półproduktów także nie jest już problemem. Dzisiejsza technologia pozwala halom magazynowym pełnić funkcję chłodni. Taki rezultat uzyskuje się wyposażając halę w agregaty chłodnicze oraz wykańczając ściany i podłogi materiałami odpornymi na nagrzewanie się. Zastosowanie płyt warstwowych zapewni dodatkową ochronę produktom i pozwoli im zachować świeżość.
Hala magazynowa w rolnictwie
Stalowa hala magazynowa sprawdzi się także w rolnictwie. Będzie doskonała do przechowywania płodów rolnych w sezonie zbiorów. Składowanie nie będzie stanowiło problemu dzięki zamontowaniu szerokich bram. Magazyn można wyposażyć w wentylatory i nagrzewnice, tak aby spełniał także funkcję suszarni zboża.
W przypadku składowania roślin okopowych charakteryzujących się wysoką wilgotnością i wrażliwością oraz narażonych na działanie procesów gnilnych należy zadbać o dobrą izolacyjność. Możliwe jest zainstalowanie nagrzewnic utrzymujących odpowiednią temperaturę lub wentylatorów, które zredukują zjawisko zawilgocenia ścian.
Dodatkowo, hale magazynowe mogą też służyć jako garaże dla maszyn rolniczych, bez względu na ich gabaryty. Całoroczny garaż na maszyny rolnicze zapewni komfortowe warunki do wykonywania sezonowych przeglądów. Warto pamiętać, aby halę magazynową przeznaczoną na garaż wyposażyć w wydajną instalację wentylacyjną, najlepiej mechaniczną, która daje możliwość sterowania cyrkulacją powietrza. Dobrym pomysłem jest też wydzielenie dodatkowej przestrzeni na podręczny magazynek, w którym znajdą się szafki i regały na narzędzia.
Hale namiotowe dla bydła i obory
Branża rolnicza w Polsce z powodzeniem rozwija się i szuka nowych niekonwencjonalnych rozwiązań, także w sferze infrastruktury. Hodowla bydła i uprawa zbóż nie wyglądają już tak samo, jak za dawnych czasów. Obecnie rolnictwo stawia na nowoczesność, a co za tym idzie, coraz częściej inwestuje w namiotowe hale magazynowe.
Hale namiotowe dla bydła powinny być przede wszystkim przestronne i oferować dużą, otwartą przestrzeń użytkową. Podobnie jak w tradycyjnych oborach, zwierzętom należy zapewnić dobre warunki, odpowiednie nasłonecznienie i mikroklimat. Latem nie mogą być narażone na wysokie temperatury, a zimą na dokuczliwe mrozy.
Konstrukcja hali magazynowych powinna być szczególnie wytrzymała, aby zapewnić zwierzętom maksimum bezpieczeństwa, zwłaszcza w strefach z trudnymi warunkami pogodowymi.
Hala namiotowa jako stadion sportowy
Lekkie namioty sportowe znajdują także zastosowanie jako korty tenisowe, boiska, lodowiska, a nawet baseny. Są praktyczne i solidnie zabezpieczają całą przestrzeń przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Dzięki możliwości termoizolacji, z namiotowych hal sportowych można korzystać o każdej porze roku. Zaletą jest również przepuszczający światło materiał, który pozwoli nam zaoszczędzić na dodatkowym oświetleniu.
Hale weselne, bankietowe i imprezowe
Zarówno do użytkowania sezonowego, jak i całorocznego, hale magazynowe doskonale sprawdzą się podczas organizacji wesel i bankietów. Mogą służyć jako osobne obiekty lub jako przedłużenie budynku murowanego, na przykład w postaci zadaszonego tarasu. Ustawiony w ogrodzie namiot weselny wyeliminuje problem brzydkiej pogody. Wesele pod namiotem będzie niezapomnianą pamiątką dla pary młodej oraz gości. Estetyczne wizualnie obiekty stworzą wyjątkową atmosferę w tym szczególnym dniu.
Brak ograniczeń rozmiarowych sprawi, że hala pomieści wszystkich zaproszonych gości weselnych. Bogata oferta czołowych producentów hal na rynku sprawi, że każdy znajdzie obiekt dopasowanych do konkretnych oczekiwań. Wybrać można między innymi kształt oraz kolor namiotu, a całość uzupełnić o efektowne dodatki w postaci szklanej fasady, podłogi oraz podwieszanego sufitu.
Stalowe hale magazynowe jako hangary lotnicze
Samoloty, śmigłowce oraz helikoptery mogą być garażowane w stalowych halach magazynowych przystosowanych jako hangary lotnicze. W hangarach można dokonywać wszelkich prac naprawczych oraz przeglądów maszyn. Hangary mogą także służyć do garażowania pojazdów wojskowych i przechowywania sprzętu.
Ujeżdżalnia dla koni w hali magazynowej
Hala namiotowa przystosowana do jazdy konnej jest jednym z najlepszych dowodów na to, jak uniwersalne są hale magazynowe. Coraz częściej ujeżdżalnie koni powstają w halach namiotowych ponieważ takie rozwiązanie zapewnia dużą wygodę, bezpieczeństwo oraz trwałość na długie lata. Zadaszone hale dla koni mogą z powodzeniem służyć zarówno w okresie jesienno-zimowym jak i w letnim, chroniąc ludzi oraz konie przez zbyt intensywnym słońcem i upałem.
Warto także doposażyć ujeżdżalnię w dodatkowe pomieszczenia do wykorzystania jako miejsca do składowania siana, oprzyrządowania jeździeckiego lub jako siodlarnię.
Stalowe hale namiotowe w branży handlowej
Hipermarkety, dyskonty oraz sklepy ogrodnicze często decydują się na postawienie hali magazynowej, która będzie służyć jako tymczasowe przedłużenie sklepu. Znajdą się tam przede wszystkim produkty wykraczające poza stałą ofertę, na które brakuje miejsca na zwykłych półkach. Zaletą takiego rozwiązania jest możliwość szybkiego demontażu takiego stoiska po zakończeniu konkretnego sezonu.
Hale magazynowe do wynajęcia
Jeżeli nie posiadamy biznesu, który wymagałby wykorzystania hali magazynowej, warto rozważyć postawienie magazynu na wynajem. Lokalizacja gruntu w dogodnej okolicy, w pobliżu dróg wylotowych sprawi, że ze znalezieniem najemcy nie będzie problemu. Inwestycja w halę magazynową może być na początku niewielka. W przyszłości, jeżeli pomysł na biznes okaże się trafiony, halę magazynową będzie można z łatwością rozbudować o dodatkowe pomieszczenia.
Hale magazynowe nie muszą służyć tylko jako przestrzeń do przechowywania towaru. Z powodzeniem sprawdzą się jako hale produkcyjne, przemysłowe czy imprezowe. Inwestorzy wykorzystują je do celów rolniczych, jako garaże i hangary, a także jako sale sportowe. Halę magazynową można zaadaptować także jako warsztat samochodowy, sklep wielkopowierzchniowy lub przestrzeń wystawienniczą. W hali magazynowej można również zorganizować ujeżdżalnię dla koni. Uniwersalność hal namiotowych jest tak ogromna, że znajdują zastosowanie w coraz to nowych branżach i tylko od pomysłowości inwestora zależeć będzie jak duże przyniosą zyski.