Budowa magazynu nigdy nie jest tania, ale wybierając odpowiednią firmę, która pomoże Ci zaprojektować i zbudować przestrzeń, będziesz w stanie zaoszczędzić pieniądze.
Hale to świetna opcja dla firm ze względu na ich wszechstronność: mogą służyć jako magazyn, centrum wysyłkowe, warsztat mechaniczny, a nawet biuro! Bardzo ważnymi czynnikami przekładającymi się bezpośrednio na koszt postawienia hali magazynowej są: fundamenty i materiały, z których powstanie właściwy budynek.
Kiedy budujesz magazyn, musisz wziąć pod uwagę wiele rzeczy. Rozmiar, kształt i lokalizacja magazynu mają wpływ na rodzaj materiałów, z których zostanie on zbudowany. W tym tekście omówimy idealne surowce do wykorzystania podczas budowy magazynu. Dowiesz się, który z nich jest najlepszym wyborem dla przestrzeni magazynowej.
Projekt architektoniczny hali magazynowej
Wykonanie projektu architektonicznego jest pierwszym właściwym etapem związanym z budową hali magazynowej. Powinien określać przeznaczenie obiektu, aby budynek mógł pomieścić materiały o określonej wielkości. Projekt architektoniczny hali magazynowej powinien również określać rodzaj zabezpieczeń ppoż. i rozkład instalacji wewnętrznych. Im bardziej szczegółowo określisz swoje wymagania, tym szybszy i bardziej efektywny będzie proces projektowania.
Wydatki związane z budową hali magazynowej można ograniczać na wiele sposobów. Przykładowo, usytuowanie budynku blisko ulicy może pomóc w zminimalizowaniu kosztów, ponieważ ułatwi podłączenie instalacji wewnętrznych i wodno-kanalizacyjnych. Powinieneś również upewnić się, że wybrałeś stosunkowo płaski teren pod budowę magazynu. Badania geologiczne pozwolą w określeniu optymalnej lokalizacji inwestycji.
Prosto zaprojektowany lekki magazyn potrzebuje mniejszego wkładu pracy i materiałów niż projekty ciężkie, wymagające odporności na silne wiatry, śnieg i siły sejsmiczne. Co więcej, dodatki do magazynu, takie jak izolacja lub chłodzenie zwiększą koszty.
Materiały do budowy magazynu
Magazyny są najczęściej budowane ze stali i materiałów prefabrykowanych. W kontekście wyboru materiałów wiele zależy tak naprawdę od lokalizacji inwestycji i oczekiwanych warunków temperaturowych. Hala magazynowa, która wymaga kontroli klimatu, potrzebuje dodatkowej izolacji, co wiąże się z wyższymi kosztami. Dziś skupimy się jednak na konstrukcji typowej hali magazynowej do zastosowań przemysłowych.
Metal
Główna konstrukcja magazynu jest zwykle wykonana ze stali. Konstrukcja ma postać zazębiających się słupów i rur, które są następnie skręcane, aby stworzyć wysoką, ale trwałą ramę, do której należy przymocować okładzinę i dach. Inne metale, takie jak żelazo i aluminium, są również powszechnie używane podczas budowy magazynu. Ponieważ rama musi wytrzymać duże obciążenia i zewnętrzne czynniki pogodowe, takie jak silne wiatry i mrozy, zwykle najlepszym wyborem jest stal.
Włókno szklane
Do budowy dachu magazynu najczęściej wykorzystuje się włókno szklane. To lekki materiał, który jest również odporny na wiele trudnych warunków atmosferycznych i może przepuszczać naturalne światło od góry. Włókno szklane jest również tanie i łatwe do wymiany w przypadku uszkodzenia. W wielu magazynach materiał ten służy także do ocieplenia dachu i ścian bocznych.
Drewno
Drewno jest najczęściej używane do formowania podłogi i ścian wewnętrznych magazynu. Rzadko zdarza się znaleźć konstrukcję z drewnianymi ścianami i dachem, ponieważ jest skomplikowana, droga i z czasem może ulec zniszczeniu przez pogodę. Drewno sprawdza się jednak idealnie do budowy ścian wewnętrznych, półek i powierzchni magazynowych.
Tworzywo sztuczne
Plastik falisty jest najczęściej używanym materiałem przy budowie magazynu. Jego główne zalety to niska cena, łatwa dostępność, trwałość i to, że jest bardzo łatwy w wymianie lub konserwacji. Plastik zazwyczaj tworzy ściany, a czasami dach magazynu. Wykorzystywany jest również jako forma okładziny, którą umieszcza się na ścianach zewnętrznych w celu uzyskania bardziej dekoracyjnego efektu.
Oczywiście, materiały przedstawione powyżej to tylko niewielki wybór tych, z których zbudowany może być magazyn; są one po prostu najczęściej używane do takich celów. Do budowy magazynu wykorzystuje się również inne materiały, takie jak guma, PCV, szkło czy kamień.
Ile kosztuje budowa hali magazynowej?
Podczas określania całkowitego kosztu budowy magazynu firma musi wziąć pod uwagę koszty miękkie, twarde, długoterminowe i finansowe.
- Koszty twarde obejmują robociznę, materiały, sprzęt budowlany, zagospodarowanie terenu, montaż mediów, instalację systemów bezpieczeństwa itp.
- Koszty miękkie obejmują zezwolenia, ubezpieczenie, projekt architektoniczny, badania geologiczne, opłaty prawne, zakup mebli i sprzęt oraz inne opłaty niezwiązane z kosztami tradycyjnymi.
- Koszty długoterminowe obejmują media, konserwację przestrzeni oraz inne wydatki dzienne, tygodniowe i miesięczne.
- Koszty finansowe obejmują koszty finansowania zewnętrznego, np. związane z uzyskaniem kredytu budowlanego.
Uśredniony koszt budowy hali magazynowej (ze stalową konstrukcją wraz z obudową dachu i ścian oraz ociepleniem) wynosi 550–750 zł/m2. Szacuje się, że cena za wykonanie fundamentów wraz z wylewką wynosi około 45% budowy konstrukcji w stanie surowym. Oprócz tego należy wziąć pod uwagę szereg innych kosztów, związanych m.in. z:
- zakupem akcesoriów i elementów wyposażenia, takich jak bramy, drzwi, okna, świetliki dachowe,
- inwestycją w infrastrukturę przeciwpożarową i BHP, np. w tym zakup barierek ochronnych,
- montażem systemów chłodniczych lub grzewczych (w razie potrzeby),
- rozbudową infrastruktury logistycznej lub IT.
W przypadku tych magazynów, które wymagają chłodni, kontroli wilgotności lub czegokolwiek w tym rodzaju, musisz poinformować o tym wykonawcę na wczesnym etapie procesu budowy. Kontrola klimatu i środowiska może przyczynić się do tego, jakich rodzajów materiałów będziesz mógł użyć do budowy obiektu i wpłynie na całościowy koszt budowy.
Jak długo trwa budowa magazynu?
Czas, a także całkowity koszt budowy magazynu zależy od wielu różnych czynników. Każdy etap procesu zajmie inną ilość czasu, w zależności od złożoności projektu, jego wielkości, dostępności materiałów, a nawet pogody. Proces budowy magazynu można ogólnie podzielić na 5 różnych etapów. Pierwszym krokiem jest otrzymanie wyceny projektu. Samo uzyskanie wyceny może zająć od kilku godzin w przypadku prostego projektu aż do nawet kilku tygodni w przypadku złożonego projektu.
Drugim etapem jest zatwierdzenie rysunków. Wiąże się to ze stworzeniem planu budowy budynku. Ten proces trwa od tygodnia do miesiąca. Detailing to kolejny krok w procesie budowy magazynu. W zależności od złożoności projektu proces ten może trwać od 1 tygodnia do 3 tygodni. Czwarty etap to faza produkcji i wysyłki, która polega na zamawianiu i uzyskaniu wszystkich materiałów niezbędnych do efektywnego wykonania projektu. Ten proces trwa zwykle około 3 tygodni, choć może się on wahać w zależności od stopnia skomplikowania zlecenia i dostępności materiałów.
Kolejny etap obejmuje fizyczną budowę hali magazynowej. Ta faza jest trudna do określenia ram czasowych, ponieważ okres ten może się zmienić z powodu niepowodzeń, złych warunków pogodowych i wielu innych czynników.
Hale stalowe na zamówienie – zamów od producenta
Możesz ograniczyć koszty budowy swojego magazynu, współpracując z firmą, która zarówno zaprojektuje, jak i wybuduje dla Ciebie magazyn. Niezależnie od tego, czy potrzebujesz małej konstrukcji tymczasowej, czy dużego obiektu przemysłowego, doświadczona firma projektowo-budowlana zajmie się każdym aspektem projektu. Zamów prefabrykowane, modułowe namioty bezpośrednio od producenta. Firma 4tech zajmuje się produkcją elementów stalowych i budową hal magazynowych na terenie całego kraju.
Wykwalifikowani specjaliści są w stanie zapewnić, że budowa przebiegnie sprawnie na każdym etapie realizacji, minimalizując niepowodzenia oraz niepotrzebne wydatki.