Przed rozpoczęciem jakichkolwiek działań konieczne jest przemyślenie kilku kwestii. Najważniejszą decyzją, od której zależą kolejne kroki, jest wybranie odpowiedniego sektora hodowli drobiu. Zwierzęta dzielą się bowiem na dwa rodzaje. Jedne z nich to nioski, których zadaniem jest produkowanie jajek. Drugi typ drobiu to brojlery hodowane na mięso.
Niezwykle istotny jest także gatunek zwierząt. Najwięcej osób decyduje się na hodowanie bardzo popularnych kur, jednak istnieje również opcja założenia fermy innych gatunków ptaków. Najczęściej są to:
- gęsi,
- indyki,
- bażanty,
- kaczki.
Niektóre osoby decydują się także na otwieranie chowu mieszanego. W takich miejscach hoduje się kilka gatunków ptaków, co wymaga stworzenia skomplikowanej infrastruktury dostosowanej do wymagań każdego z nich. Poszczególne rodzaje drobiu różnią się bowiem potrzebami, dlatego tak ważne jest zapewnienie warunków odpowiednich dla hodowanego ptactwa.
Ferma drobiu a klasy jajek
Jeśli decydujesz się na stworzenie fermy drobiu dla niosek, wygląd hodowli w dużej mierze zależy od tego, jaką klasę jajek chcesz produkować. Istnieje bowiem kilka czynników wpływających na klasyfikację gotowych towarów. Jajka są dzielone pod względem rozmiarów (oznaczane literami od S do XL), klasy oraz typu hodowli. W ekologicznych fermach drobiu konieczne jest zapewnienie zupełnie innych warunków niż w chowie klatkowym.
Typ hodowli określany numerem 4 wymaga stworzenia hali rolniczej, na której znajdą się rzędy kilkuset lub nawet kilku tysięcy klatek. W chowie ściółkowym takie pomieszczenie powinno być wyłożone odpowiednim materiałem, który umożliwia zwierzętom komfortowe poruszanie. W przypadku ferm otwartych i częściowo otwartych konieczne jest również zapewnienie przestrzeni poza budynkiem, po której zwierzęta będą mogły swobodnie przemieszczać się w zależności od ich aktualnych potrzeb.
Jak założyć fermę drobiu?
Jeśli wiesz już, jaki typ ptaków chcesz hodować, warto zastanowić się nad tym, jak założyć fermę drobiu. Proces ten wymaga bowiem zainwestowania dużej sumy pieniędzy i podjęcia wielu decyzji, od których zależy wydajność całego przedsięwzięcia.
Jednym z ważniejszych czynników wpływających na możliwość założenia fermy jest jej lokalizacja. Istnieją bowiem specjalne normy, do których trzeba się zastosować przed rozpoczęciem jakichkolwiek działań w terenie. Hodowle tego typu powinny znajdować się w odpowiedniej odległości od osiedli ludzkich. Nie należy jednak przesadzać z tą kwestią. Ważne jest bowiem zapewnienie sobie możliwości bezproblemowego transportowania pasz czy gotowych produktów do klientów. Przed rozpoczęciem wznoszenia pierwszych budynków i wydzielania terenu konieczne jest zatem zbadanie rynku i dostosowanie lokalizacji w taki sposób, by wpływała ona optymalnie na działalność fermy drobiu.
Czy założenie fermy drobiu wymaga pozwolenia?
W Polsce obowiązują przepisy związane z ochroną środowiska, które dotyczą również z ferm drobiu. Z tego powodu przed rozpoczęciem jakichkolwiek działań należy zorganizować wymagane pozwolenia. Jak założyć fermę drobiu w sposób legalny?
Przed rozpoczęciem wznoszenia hali konieczne jest wzięcie pod uwagę wszelkich norm dotyczących środowiska oraz bezpieczeństwa zwierząt. Istnieją bowiem zasady określające:
- sposoby oczyszczania wody odprowadzanej z fermy,
- odległość hodowli od osiedli mieszkalnych,
- natężenie hałasu,
- wymagania sanitarno-epidemiologiczne,
- liczbę zwierząt przypadającą na daną powierzchnię,
- stworzenie wyjść ewakuacyjnych i zabezpieczeń w budynkach.
Wymagane pozwolenia zależą od tego, jak duża ma być dana hodowla. Jeśli na jej terenie znajduje się mniej niż 40 tysięcy stanowisk, konieczne jest zdobycie zezwoleń dotyczących emisji gazów i pyłów. Sprawa staje się bardziej skomplikowana w sytuacji, gdy ferma jest znacznie większa. Wówczas wymagane jest uzyskanie specjalnego pozwolenia zintegrowanego wydawanego przez odpowiedni organ ochrony środowiska. Może to być:
- marszałek województwa,
- prezydent miasta,
- starosta.
Zakładanie fermy drobiu w praktyce
Zaplanowanie typu hodowanych zwierząt, ich klasy oraz lokalizacji fermy to tylko wstęp do rozpoczęcia dalszych prac. Założenie własnej działalności tego typu wiąże się z koniecznością przeznaczenia dużej sumy pieniędzy, dlatego wiele osób decyduje się na wnioskowanie o specjalne dofinansowania. Nie wszyscy przedsiębiorcy otrzymują wsparcie finansowe, jednak bez wątpienia warto podjąć próbę zdobycia dodatkowych środków.
Przed rozpoczęciem jakichkolwiek działań należy również opracować budżet. W tym celu warto wziąć po uwagę nie tylko kupno zwierząt, lecz także koszt działki oraz wszystkich obiektów znajdujących się na jej terenie. Ważne jest także pamiętanie o paszy i środkach, które pozwalają na zachowanie odpowiednich warunków życia ptaków. Do tych kosztów dochodzi również zatrudnienie pracowników.
Lepiej jest zawyżyć planowany budżet, niż go zaniżyć. Często osoby, które zastanawiają się, jak założyć fermę drobiu, popełniają ogromny błąd, niedoszacowując ostatecznych kosztów. Czasami dobrym pomysłem okazuje się skorzystanie z pomocy specjalistów, którzy potrafią wyliczyć budżet w odpowiedni sposób. Takie rozwiązanie chroni Cię przed niespodziewanymi wydatkami pojawiającymi się już po rozpoczęciu prac związanych z budową hali czy zagospodarowywaniem terenu.
Planując budżet związany z zakładaniem fermy drobiu, konieczne jest wzięcie pod uwagę takich elementów, jak:
- zatrudnienie pracowników,
- kupno działki,
- zlecenie prac budowlanych,
- wzniesienie hal dla zwierząt,
- zorganizowanie magazynów na pasze i gotowe produkty,
- wyposażenie firmy w samochody transportowe,
- zorganizowanie mediów,
- załatwienie wymaganych pozwoleń,
- stworzenie systemów informatycznych,
- wdrożenie działań reklamowych.
Zatrudnienie pracowników
Nie da się prowadzić fermy drobiu w pojedynkę. Przed rozpoczęciem takiej inwestycji należy zatem zainteresować się w kwestii liczby pracowników niezbędnej do realizowania wszystkich działań na terenie hodowli. Jeśli wiesz już, jak założyć fermę drobiu, konieczne jest zaplanowanie procesu rekrutacyjnego. Często pomocne może okazać się również zatrudnienie menadżera.
Zainwestowanie w pomoc menadżera jest korzystne w sytuacji, gdy nie masz odpowiedniej wiedzy odnośnie formalności związanych z prowadzeniem fermy drobiu i chcesz wesprzeć się na znacznie bardziej doświadczonej osobie. Specjaliści w tym zakresie wiedzą, jakie działania należy podejmować w konkretnym czasie. Na początku funkcjonowania hodowli warto zadbać o to, by wszelkie decyzje były w pełni trafione. Wówczas możliwe jest uniknięcie porażki już na pierwszych etapach przygody z własną fermą ptaków.
Promocja i identyfikacja wizualna
Po wykonaniu wszystkich wspomnianych kroków można zająć się promocją hodowli oraz tworzeniem identyfikacji wizualnej. Warto jednak zdobyć pierwszych klientów jeszcze przed rozpoczęciem działalności. Organizację reklam oraz projektowanie logo można natomiast zostawić na sam koniec i powierzyć to zadanie specjalistom, którzy pozwolą na dotarcie do większej rzeszy odbiorców, wyróżniając Twoją fermę drobiu na tle konkurencji.
Warto zdobywać kontakty i potencjalnych klientów na długo przed rozpoczęciem faktycznych działań. Dzięki temu rozpoczęcie pracy hodowli będzie płynniejsze, a Ty szybciej uzyskasz pierwsze zyski.
Ile kosztuje stworzenie kompletnej fermy drobiu?
Wiele osób zastanawiających się, jak założyć fermę drobiu, nie jest świadoma, ile kosztuje takie przedsięwzięcie. Ostateczny koszt zależy w ogromnej mierze od wielkości hodowli i typu zwierząt. Na ogólną cenę składa się również konieczność przyłączenia wszelkich mediów, systemów sterowania i wentylacji, które mogą pochłonąć nawet kilkaset tysięcy złotych.
Klasyczna ferma drobiu obejmująca około 40 tysięcy sztuk ptaków kosztuje zwykle niecałe 2 miliony złotych. Wszystko zależy jednak od wielu parametrów. Koszty kształtują się zupełnie inaczej w przypadku chowu kur na jajka niż w sytuacji, gdy hodujesz brojlery. Ważne jest także zastosowanie konkretnych rozwiązań technologicznych. Jeśli chcesz, by Twoja ferma podążała za nowoczesnymi trendami w branży, koszt jej stworzenia może być wyższy.
Na ostateczny koszt wpływa również budowa hali, w której mają zostać umieszczone zwierzęta lub magazynowane towary. Im większy ma być budynek, tym bardziej skomplikowane rozwiązania technologiczne trzeba zastosować. Ważne jest również doliczenie do planowanego budżetu pieniędzy, które trzeba przeznaczyć na prace budowlane. Mowa tu również o zleceniu wyrównania terenu czy przyłączenia instalacji, o czym często zapomina się podczas rozpisywania poszczególnych kosztów.