Hale namiotowe często wykorzystywane są do magazynowania sprzętów oraz towarów. Niejednokrotnie to produkty żywnościowe lub elektronika, które są bardzo wrażliwe na wilgoć. W takim przypadku problemem może być skraplanie się wody na ścianach i suficie. Nawet niewielka jej ilość może być zapowiedzią poważniejszego problemu. W jakich sytuacjach możemy mieć do czynienia z kondensacją pary wodnej w hali namiotowej? Jak możemy zapobiec występowaniu tego zjawiska?
Dlaczego dochodzi do kondensacji pary wodnej?
Skraplanie się wody jest naturalnym zjawiskiem. Występuje ono właściwie zawsze wtedy, kiedy temperatura wewnątrz jest wyższa niż ta, która występuje na zewnątrz budynku. Na powierzchniach, które stanowią bufor pomiędzy powietrzem o wysokiej i niskiej temperaturze, skrapla się para wodna. W tym momencie ciężkie kropelki wody mogą skapywać w dół i nie tylko tworzyć kałuże (które mogą stanowić poważne zagrożenie z punktu widzenia bezpieczeństwa pracowników), ale także osiadać na obiektach, powodując ich korozję lub niszczenie. Elementy stalowe, konstrukcje mechaniczne, silniki, a także produkty żywnościowe, drewniane i elektroniczne o ile nie są wystarczająco dobrze zabezpieczone, a przechowywane są w wilgotnym środowisku, mogą ulegać degradacji lub nawet całkowitemu zniszczeniu.
Kondensacja pary jako powszechny problem
Skraplanie wody na ścianach magazynów nie jest niczym niezwykłym. Prawdopodobnie mogliśmy je zaobserwować na domowych oknach lub dzbanku z zimną wodą w gorący dzień. Powszechność występowania nie oznacza jednak, że należy ten problem ignorować. Występowanie wilgoci przez długi czas może doprowadzić nie tylko do zniszczenia wspomnianych wcześniej przechowywanych produktów, ale także do degeneracji samej konstrukcji. Nawet najwyższej jakości hale stalowe wystawione na ciągłe działanie niesprzyjających warunków w końcu utracą swoje właściwości i konieczne może stać się dokonanie kosztownego remontu. Jest to zjawisko naturalne, dlatego aby mu zapobiec, konieczne jest przedsięwzięcie określonych kroków.
Co możemy zrobić, aby zabezpieczyć się przed skraplaniem pary wodnej?
Pierwsze działanie zapobiegawcze powinniśmy podjąć już na etapie planowania inwestycji. Dobór odpowiedniego okrycia zapewniającego właściwą izolację od warunków zewnętrznych może pociągnąć za sobą nieco większe koszty, jednak zmniejszy ryzyko zagrożenia wywoływanego przez kondensację pary wodnej. Izolacja musi być odpowiednio gruba i powinna zostać założona nie tylko na ścianach konstrukcji, ale także na suficie. Prócz ochrony przed wilgocią, dobrze ocieplona hala pozwoli także na zmniejszenie kosztów w okresie grzewczym, który w naszych warunkach trwa właściwie przez pół roku.
Kiedy wolimy leczyć niż zapobiegać?
Czasem halę otrzymujemy z dobrodziejstwem inwentarza, przez co nie mamy wpływu na wykorzystane podczas jej budowy materiały. Wówczas gruntowna przebudowa wchodzi w grę, przede wszystkim ze względów ekonomicznych. Rozwiązaniem mogą być jednak otwory wentylacyjne, które ułatwią wymianę powietrza. Jeśli jednak nie były one przewidziane w projekcie, ich instalacja może pociągać za sobą duże koszty. Inną alternatywą są więc wentylatory, które co prawda napędzane są energią elektryczną, ale pozwalają (podobnie jak okienka) pozbyć się wilgotnego powietrza z budynku. Istnieje także możliwość montażu dodatkowego ocieplenia konstrukcji w postaci mat. Opłacalność takiego rozwiązania zależy od wielkości hali, jednak i tak może być większa niż wymiana ocieplenia budynku.
Kondensacja pary wodnej może stanowić dość poważny problem dla przedsiębiorstw, które wykorzystują hale do celów magazynowych, szczególnie jeśli jest to przechowywanie długotrwałe. Jak zwykle, tak i w tym przypadku lepiej zapobiegać, niż leczyć, dlatego warto pomyśleć o odpowiednim ociepleniu hali już na etapie przygotowania do inwestycji. Oferowane przez nas hale stalowe i aluminiowe mogą być wyposażone w odpowiednie pokrycia zapobiegające kondensacji, co więcej, pozwalają one obniżyć późniejsze koszty eksploatacyjne.