w końcu nie wszystko da się wykonać w małym biurze lub garażu. Szczególnie dotyczy to firm produkcyjnych, niezależnie od ich wielkości. W miastach, zarówno tych większych, jak i mniejszych, koszty wynajmu przestrzeni mogą być horrendalne. Nic więc dziwnego, że produkcja i magazyny zazwyczaj przenoszą się na obrzeża lub nawet na prowincję. W końcu w przypadku produkcji lokalizacja w centrum nie jest atutem, a nawet może być przeszkodą w rozwoju. Warto więc zastanowić się nad własną przestrzenią produkcyjną, w czym pomocna może być konstrukcja hali stalowej.
Wynajem, czy budowa własnej hali?
Pierwszym pytaniem, na jakie należy sobie odpowiedzieć, jest to, co się bardziej opłaca: budowa własnej hali czy wynajem lub kupno gotowej konstrukcji? W tym przypadku wiele zależy od tego, do jakich celów jest nam ona potrzebna. Po pierwsze korzystanie z gotowej hali niejako skazuje nas na lokalizację, w której się już ona znajduje. Nie zawsze w końcu gotowe budynki są w dogodnym dla naszego biznesu miejscu. W tym przypadku stawianie konstrukcji na własnej działce może być lepszą opcją. Inna sprawa to odpowiednia ilość miejsca. Budując własne pomieszczenia, dopasujemy je do swoich potrzeb i możliwości – w końcu to my najlepiej wiemy, jak dużo miejsca będzie na potrzebne. Gotowe hale niekoniecznie będą spełniały wszelkie nasze wymagania, co może wymagać kompromisów. Niewątpliwym plusem wynajmowania budynku jest dostępność „od zaraz”. Wystarczy się do niego przenieść po ewentualnym wprowadzeniu drobnych korekt. Kiedy będziemy potrzebować większej ilości miejsca, wówczas trzeba jedynie rozwiązać umowę i poszukać czegoś bardziej odpowiedniego. W przypadku posiadania własnej hali konieczne jest przeprowadzenie wszystkich prac budowlanych (które w obecnych czasach i przy użyciu nowoczesnych technologii nie trwają aż tak długo), ale w razie konieczności zwiększenia przestrzeni wystarczy dokonać rozbudowy istniejącej konstrukcji. Obie opcje mają swoje plusy i minusy, istotne jest jednak to, że choć wynajem lub kupno stojącej już konstrukcji pozwala zaoszczędzić czas, to jednak używany budynek, nawet wykonany z najwyższej jakości materiałów, może szybko wymagać niekoniecznie spodziewanego remontu.
Jakie znaczenie ma wybór materiału?
W zależności od naszych potrzeb i możliwości finansowych możemy wybudować hale wykonane z różnych materiałów. Najczęściej spotykane są konstrukcje stalowe, aluminiowe i murowane. Każda z nich ma swoje plusy oraz minusy. Podstawowe różnice wynikają z szybkości ich stawiania, kosztów budowy oraz ilości materiałów, a także zasobów ludzkich koniecznych do ich ukończenia. Dobór materiału może mieć również istotne znaczenie w przypadku stawiania konstrukcji na terenach, na których występować mogą ekstremalne warunki pogodowe. Inne konstrukcje będą zalecane dla regionów o częstym występowaniu silnych wiatrów i intensywnych opadów atmosferycznych, a inne na terenach otwartych, z nieco wyższą średnią roczną temperaturą. Właściwy dobór materiału może więc pomóc nam zaoszczędzić konkretne środki w przyszłości, na przykład dzięki rzadszej konieczności dokonywania remontów.
Hale aluminiowe
Pierwszym z omawianych typów konstrukcji hal są hale aluminiowe. Metal ten charakteryzuje się dużą wytrzymałością połączoną z odpornością na uszkodzenia, zarówno mechaniczne, jak i wynikające z działania czynników zewnętrznych. Są one przy tym niezwykle szybkie w budowie. Dzięki zastosowaniu odpowiednich okryć konstruowane z tego materiału obiekty mogą być wykorzystywane przez cały rok, właściwie niezależnie od pogody. Niektóre obiekty tego typu mogą być również wielokrotnie demontowane i przenoszone w nowe miejsce w zależności od potrzeb. Tego typu hale są jednakże zazwyczaj wykorzystywane jako obiekty do organizacji imprez plenerowych i koncertów, niekoniecznie więc spełnią swoje zadanie jako stacjonarne miejsce pracy.
Hale murowane – wytrzymałość i koszty
Najbardziej klasyczną konstrukcją są oczywiście hale murowane. Ich budowa jest przeciwieństwem omówionej wcześniej hali aluminiowej – wykorzystane w niej materiały są solidne i ciężkie oraz doskonale osłaniają miejsce pracy od wiatru, deszczu czy śniegu. Mają jednak dość poważne wady, szczególnie w przypadku przedsiębiorstw, które cały czas się dynamicznie rozwijają. Przede wszystkim, konstrukcje hali murowanej są bardziej czaso- i pracochłonne. Niejednokrotnie przy ich budowie konieczne jest używanie zaawansowanego, ciężkiego sprzętu. Im więcej zasobów jest zaangażowanych w budowę, tym większe są jej koszty. Hale murowane są też przeciwieństwem mobilności. Budynek raz postawiony nie nadaje się do przeniesienia, a ingerowanie w jego bryłę, na przykład podczas rozbudowy, może wiązać się z koniecznością poniesienia sporych kosztów. Zatem pomimo swojej solidności, budynki tego typu nie zawsze będą najlepszym rozwiązaniem.
Konstrukcja hal stalowych – idealne rozwiązanie dla biznesu
Konstrukcja hali stalowej stanowi w pewnym sensie rozwiązanie pośrednie pomiędzy halami aluminiowymi i murowanymi. Hale stalowe są wytrzymałe i bardziej odporne na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych niż aluminium, są również stabilniejsze. Stal to również materiał, który pozwala na konstruowanie znacznie większych obiektów, niż jest to możliwe przy użyciu aluminium. Od hal murowanych konstrukcje stalowe odróżnia krótszy czas budowy, niższe koszty oraz mniejsza liczba osób i sprzętu potrzebnych do ich postawienia. Konstrukcje stalowe mają stosunkowo niewielki ciężar i można ją stawiać właściwie o każdej porze roku. Dużym plusem takiej konstrukcji jest stosunkowo łatwe dokonywanie modyfikacji, to znaczy rozbudowy hal stalowych. Można więc uznać, że konstrukcja hal stalowych stanowi złoty środek pomiędzy lekkością i mobilnością aluminium a stabilnością i wytrzymałością konstrukcji murowanych.
Jakie są preferencje użytkowników?
Hale stalowe są prawdopodobnie najpopularniejszym rodzajem tego typu konstrukcji. Koszty ich budowy oraz eksploatacji są co prawda wyższe niż w przypadku aluminium, ale za to mniejsze niż te w konstrukcjach murowanych. Cechują się przy tym większą stabilnością oraz wytrzymałością niż w przypadku budynków wykonanych ze stopów aluminium.