Kurniki dla brojlerów
W branży rolniczej istnieje spore zapotrzebowanie na obiekty o dużej powierzchni, przestronne i pozbawione przegród wewnętrznych. Można w nich organizować magazyny płodów rolnych, jak i prowadzić hodowlę krów, trzody chlewnej czy ptactwa. Obiektami, które doskonale sprawdzają się w tej roli, są hale stalowe. Dzięki specyficznej konstrukcji i krótkiemu czasowi budowy mogą służyć jako funkcjonalne kurniki dla brojlerów. Ponadto czas, w jakim powstają takie obiekty, umożliwia przygotowanie do hodowli na kilka miesięcy przed jej rozpoczęciem, bez potrzeby inwestowania niemałych środków w budynki murowane.
Projekt kurnika na brojlery dostosowany do wymogów
Pomimo że brojlery są hodowane z przeznaczeniem na mięso, a finałem hodowli jest ubój, hodowca ma obowiązek zadbać o dobrostan zwierząt. Wynika on nie tylko z potrzeby stworzenia warunków, w których kury będą rozwijać się zdrowo i bezstresowo. Jest też wymogiem, jaki nakładają na właściciela fermy odpowiednie przepisy. Dlatego też wykonując projekt kurnika na brojlery, należy wziąć pod uwagę liczebność hodowli oraz potrzeby życiowe ptaków.
Budowa kurnika dla brojlerów wiąże się też z koniecznością zapewnienia odpowiednich warunków higienicznych. Dlatego też trzeba w niej uwzględnić obecność maszyn sprzątających, automatów do karmienia drobiu czy wentylacji i dostępu do wody. Istotne jest też utrzymanie optymalnej temperatury, w czym pomogą zastosowane materiały o odpowiednich parametrach termoizolacyjnych oraz wewnętrzny system ogrzewania hali.
Kurnik dla brojlerów w hali namiotowej
Firma 4Tech od lat projektuje i buduje hale stalowe i aluminiowe o różnym przeznaczeniu, w tym także budynki inwentarskie. Konstrukcje tego typu sprawdzą się jako kurnik dla brojlerów, dzięki zastosowanym materiałom i specyficznym cechom:
- wielkość konstrukcji może być dopasowana do liczebności populacji ptaków na fermie,
- materiały o dobrych właściwościach termoizolacyjnych oraz wewnętrzny system grzewczy stwarzają warunki do prowadzenia hodowli przez cały rok,
- zastosowane materiały są odporne na działanie czynników środowiskowych, gwarantując trwałość konstrukcji przez wiele lat,
- budowa kurnika na brojlery w hali namiotowej trwa zaledwie kilka miesięcy, co nie tylko skraca czas przygotowania hodowli, ale też obniża jej koszty,
- kurnik dla brojlerów umożliwia stworzenie odpowiednich warunków sanitarnych i bytowych ptaków, włącznie z oświetleniem i dostępem do wody,
- lekkość i mobilność hali pozwalają na przeniesienie kurnika w inną, bardziej opłacalną lokalizację.
Koszt budowy kurnika na brojlery
Jeśli planujesz rozpoczęcie hodowli kur, pierwszą inwestycją powinien być kurnik. Brojlery potrzebują niewiele miejsca, jednak zgodnie z zaleceniami hodowlanymi na 1 m2 mogą funkcjonować kurczaki o łącznej masie 33 – 42 kg/m2. Zważywszy, że czas intensywnego chowu wynosi około 5-6 tygodni, a w tym czasie ptaki osiągają masę około 2.5 kg, kurnik nas brojlery o powierzchni 100 m2 pomieści około 1600 kur. Biorąc pod uwagę te proporcje nietrudno policzyć, jaki byłby koszt budowy kurnika na brojlery z zastosowaniem tradycyjnej technologii budowlanej.
Wybór hali namiotowej nie tylko pozwala skrócić czas przygotowania inwestycji, jest ona również znacznie tańsza, co z pewnością nie pozostaje bez znaczenia dla początkującego hodowcy. Ponadto zaletą hal namiotowych jest możliwość ich szybkiej i taniej rozbudowy. Stanowi to dobrą perspektywę w sytuacji, gdy hodowca chce zwiększyć populację ptaków.
Kurnik na brojlery – kalkulacja kosztów
Projekt kurnika na brojlery może uwzględniać różne materiały, powierzchnię i elementy wyposażenia. Dlatego wstępne oszacowanie kosztów wymaga określenia wszystkich potrzeb klienta i wskazania opcji, które są dla niego najlepsze. Ponieważ mają one duży wpływ na ostateczną cenę hali namiotowej, firma 4Tech umożliwia wcześniejsze skonfigurowanie obiektu i na tej podstawie dokonuje wyceny.
Dzięki temu przyszły hodowca może ocenić swoje możliwości finansowe i przygotować się do inwestycji – między innymi poprzez uzyskanie kredytu. Koszt budowy kurnika na brojlery jest też informacją niezbędną do przygotowania biznesplanu lub złożenia wniosku o dofinansowanie.