Zapewnienie bezpieczeństwa pracownikom jest niezwykle istotne, szczególnie jeśli miejscem pracy jest magazyn. Właściwie na każdym kroku czai się tam wiele niebezpieczeństw, dlatego tak ważne jest przestrzeganie zasad BHP w magazynie. W poniższym poradniku postaramy się podpowiedzieć, jak powinno być zorganizowane miejsce pracy, aby było bezpieczne zarówno dla pracowników, jak i osób postronnych. Sprawdź, jakie przepisy BHP obowiązują na hali magazynowej.
Jakie są najczęstsze wypadki w magazynie?
Nie potrzeba wiele, aby doszło do nieszczęścia. Tym bardziej że zagrożeń dla zdrowia i życia na hali magazynowej nie brakuje. Zdecydowana większość wypadków to:
- potknięcia, na przykład o niezabezpieczony obiekt,
- skaleczenia,
- upadki z wysokości,
- poślizgnięcia na niezabezpieczonej mokrej lub zamarzniętej powierzchni,
- przygniecenia lub uderzenia przedmiotami, które nie były w odpowiedni sposób zabezpieczone.
Najczęściej są wynikiem zmęczenia pracowników, nieprawidłowości w funkcjonowaniu lub zabezpieczeniu miejsca pracy lub braku nadzoru nad przebiegiem prac magazynowych.
Realnym zagrożeniem jest również ryzyko pożaru, szczególnie jeśli instalacja elektryczna jest wadliwa lub niebezpieczne ładunki nie są we właściwy sposób przechowywane w hali magazynowej.
Jak uniknąć zagrożenia na hali, czyli najczęściej popełniane błędy
Zaniedbania i brawura mogą w bezpośredni lub pośredni sposób stwarzać okoliczności do powstania niebezpieczeństwa. Kluczowe podczas pracy na magazynie jest zapewnienie każdemu pracownikowi instruktażu stanowiskowego oraz dostępu do wszelkich niezbędnych szkoleń. Pamiętajmy również, by zadbać o łatwy dostęp do środków ochrony osobistej, np. apteczki. Czego się wystrzegać, jeśli pracujesz na magazynie?
- braku kasku,
- korzystania z wadliwego lub uszkodzonego sprzętu,
- obsługi urządzeń, na które nie masz uprawnień,
- przekraczania zalecanej nośności urządzeń, z których korzystasz na magazynie,
- pozostawianie jakichkolwiek uruchomionych urządzeń bez nadzoru osoby przeszkolonej i kompetentnej,
- nadmiernej prędkość podczas jazdy wózkami widłowymi.
To tylko niektóre z niebezpieczeństw, które stwarzają realne zagrożenie dla zdrowia i życia. Nieodpowiednie przygotowanie stanowiska pracy, niewystarczające zabezpieczenia w połączeniu z nieprzestrzeganiem zasad bezpieczeństwa – to gotowy scenariusz na tragedię. Aby uniknąć takich sytuacji, należy bezwzględnie przestrzegać zasad BHP obowiązujące w magazynie, niezależnie od tego, co jest w nim składowane. Tym bardziej że dobrze zorganizowana przestrzeń, zwiększa nie tylko bezpieczeństwo naszych pracowników, ale również przyspiesza ich pracę i wpływa na efektywność.
Bezpieczeństwo pracowników na hali magazynowej
Ważne jest zadbanie o trzy obszary, których implementacja i przestrzeganie jest niezwykle istotna. Należą do nich:
- przemyślana organizacja przestrzeni hali magazynowej,
- podział magazynu na strefy,
- ochrona przeciwpożarowa.
Odpowiednia organizacja przestrzeni magazynu
Co rozumiemy przez właściwą organizację przestrzeni? Mamy tutaj na myśli odpowiednio zaplanowaną halę, w której pracownicy magazynu mają zapewnione niezbędne urządzenia i materiały do wykonywania swoich obowiązków. Ponadto hala musi być we właściwy sposób oznaczona (m.in. znaki informacyjne, ewakuacyjne, przeciwpożarowe i tym podobne). Drogi ewakuacyjne i wyjścia awaryjne powinny być drożne i niezastawione żadnymi sprzętami, a ciągi komunikacyjne odpowiednio szerokie. Należy również pamiętać o solidnych, bezpiecznych i nieprzeciążonych regałach. Co więcej, istotne jest również zadbanie o zabezpieczenie instalacji elektrycznej.
Podział magazynu na strefy
Każda przestrzeń wymaga przemyślanego podziału i wytyczonych stref, które ułatwią poruszanie się po obiekcie. Ciągi komunikacyjne oprócz czytelnego oznaczenia powinny mieć odpowiednie wymiary, aby umożliwić poruszanie się w obu kierunkach. Należy również pamiętać o adekwatnych oznaczeniach newralgicznych miejsc, które będą sygnalizowały możliwe zagrożenia. Jakie miejsca mogą być potencjalnie niebezpieczne i wymagają znaków ostrzegawczych? Są to schody, słupki, filary czy części pomieszczenia, w których obowiązuje całkowity zakaz poruszania się pieszo. Aby ograniczyć możliwość rozwijania niedozwolonych prędkości w przestrzeni magazynu, warto zadbać o umieszczenie progów zwalniających.
Ochrona przeciwpożarowa
Żaden magazyn nie będzie bezpieczny, jeśli nie zadbamy o odpowiednią ochronę przeciwpożarową. Oprócz niezbędnego wyposażenia magazynu należy pamiętać o odpowiednim przeszkoleniu każdego pracownika z procedur, jakie obowiązują na terenie magazynu w przypadku wybuchu pożaru. Ochrona przeciwpożarowa powinna być dopasowana do wielkości hali magazynowej oraz rodzaju towarów, które są w niej przechowywane. Co bezwzględnie powinno znaleźć się w przestrzeni hali? Gaśnice, drzwi oraz kurtyny przeciwpożarowe.
Magazyn – bezpieczne miejsce pracy
Aby nazwać hale magazynowe bezpiecznym miejscem pracy, muszą one spełniać szereg norm i być zgodne z przepisami BHP. Ponadto warto zadbać o poszerzanie wiedzy pracowników na temat bezpieczeństwa przy pomocy szkoleń, pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu przewożonych ładunków, zapewnić optymalne oświetlenie hali dostosowane do wykonywanych czynności oraz stale nadzorować bezpieczeństwo pracy. Dzięki temu uda nam się ograniczyć liczbę wypadków, do których dochodzi w naszym przedsiębiorstwie, oraz pomoże to zadbać o optymalizację procesów i zwiększenie efektywności.